Jim Simons

Piyasaların Şifresini Çözen Adam

Jim Simons, tartışmasız tüm zamanların en başarılı yatırımcılarından biri.  

Algoritmik yatırımın öncüsü, dünya çapında üne sahip olan bu matematik dehası, sektöre yön vermekle kalmayıp bilimi temel alarak kurduğu sistemle yatırım yönetimini kökten değiştirerek bambaşka bir dünyanın kapılarını açtı. 

Simons'ın şirketi Renaissance Technologies'in lokomotif hedge fonu Medallion, 1988 yılından 2018'e kadar 30 yıl boyunca süren yıllık ortalama yüzde 66‘lık rekor düzeyde bir getiri serisi ile toplamda 100 milyar dolarlık kar getirdi.

Simons’ın kişisel servetinin 23 milyar dolar civarında olduğu biliniyor. Warren Buffet, Peter Lynch, Ray Dalio, Steve Cohen, George Soros gibi dünyanın en ünlü yatırımcıları bile henüz onun rekorunu kıramadı. Finans alanının tamamen dışında fizikçiler, akademisyenler ve bilgisayar mühendislerinden oluşan ekibiyle veri analizlerine dayalı uyguladığı algoritmik yaklaşım finans dünyasında kuralların baştan yazılmasını sağladı.

Renaissance piyasanın belirleyici bir gücü haline geldikten sonra sadece sektörde değil, bilim, eğitim ve politika arenasında da söz sahibi oldu. Kitap, bir fikrin 30 yılı aşkın bir zaman içinde, adım adım hayata geçirilişini anlatırken, teknolojinin, yapay zekânın ve robotların finansal piyasalardaki mevcut rolüne ve gelecekte bizleri nelerin beklediğine ışık tutuyor.

Simons'ın profesyonel ve kişisel mücadelelerinin derinliklerine inerek, Renaissance Technologies'in kurucularının düşünce sürecini, seçkin bilim insanlarından oluşan ekibin gerilimlerini ve zirveye nasıl ulaştıklarını ortaya koyuyor. Üstelik tüm bunları sürükleyici bir dille aktarıyor.

Zuckerman’ın kaleme aldığı ve sizi başından itibaren saracak dünyaca ünlü bu etkileyici matematikçinin yatırım dünyasını dönüştüren olağanüstü hikayesini keyifle okumanızı diliyorum.

 

Mehmet Ali Ersarı

Ak Portföy Yönetimi A.Ş.

Genel Müdür