Dalgaları Yönetmek

Ekonomide ve Piyasalarda Dalgaları Yönetmek kitabının yazarı Howard Marks dünyanın en iyi yatırımcılarından ve yatırım uzmanlığının en önemli entellektüellerinden birisi olarak kabul ediliyor. Marks, kurucusu olduğu Oaktree Capital Management’in 2007-2009 yıllarında yaşanan küresel ekonomik krizle ortaya çıkan sorunlu kredilere yatırım yapmak amacıyla kurduğu tarihin en büyük sorunlu kredi fonlarının yatırımcılarına sunduğu yüksek getirilerle yatırım yönetiminin efsane isimleri arasına girdi. 

Marks’ın yatırım felsefesi kriz dönemlerine yüksek likidite ile girerek, krizin ortaya çıkardığı fırsatlara yatırım yapabilecek nakde ve aynı zamanda sinirlere sahip olmakta yatıyor. Ancak zamanlaması doğru olduğunda sıradışı kazançlar sağlayabilen bir kararın, yanlış zamanda yapıldığında tarihi zararlara neden olabileceğini unutmamak gerekiyor. Başarılı bir yatırım için geçmiş ekonomi ve piyasa döngülerini iyi analiz ederek doğru dersleri çıkarmak gerekiyor. Marks’a göre geçmiş döngülerin davranışlarını analiz ettiğimizde, döngüleri ortaya çıkaran faktörleri kavradığımızda ve bir sonraki döngüyü öngörebilmek için tüm dikkatimizle odaklandığımızda, bu döngülerin yıllar içinde kendini tekrar eden kalıpları konusunda ustalaşır ve yatırımlarımızın getirilerini yükseltmek için döngülerin doğasından yararlanabiliriz.

ABD sermaye piyasalarının duayenlerinden Howard Marks bu kitabında; piyasa döngülerini iyi okuyabilmenin şifrelerini okuyucularla paylaşıyor.

“Her durumda kazanmak mümkündür; önemli olan kazanmak için nasıl düşünmek gerektiğini bilmektir.”

Çok satanlar koleksiyonumuzun en yeni üyesini sizlere sunuyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Mehmet Ali Ersarı

Ak Portföy Yönetimi A.Ş.

Genel Müdür