Yatırımcı Profilleri

Korumacı:
* Yatırımımın 10-20’lik kısmını daha uzun vadeli (1 yıl ve üzeri) bir bakış açısıyla değerlendirebilirim ve portföyümün bu kısmında kısa vadede oluşacak dalgalanmalara değil, orta-uzun vadedeki potansiyel getiriye odaklanırım.
* Portföyümün sözkonusu %10-20’lik kısmını potansiyel getiri beklentim paralelinde, altın, tahvil içerikli fonlar ve çok sınırlı olmak kaydıyla hisse senedi ağırlıklı yatırım fonları gibi enstrümanlarda değerlendirerek getirimi artırmayı hedefleyebilirim.
* Piyasaları ve ilgilendiğim enstrümanları vakit buldukça takip ederim.

Dengeli:
* Potansiyel getiri beklentim paralelinde  portföyümün %20-30’u ile altın, devlet ve özel sektör tahvilleri, emtialar; kısmen hisse senedi ağırlıklı yatırım fonları ile büyük ve istikrarlı şirketlerin hisse senetleri gibi enstrümanlara yatırım yapabilirim.
* Birikimlerimin bu %20-30’luk kısmında daha uzun vadeli (1 yıl ve üzeri) perspektif ile  orta-uzun vadedeki getiri potansiyeline odaklanırım.
* Piyasaları her gün olmasa bile takip eder, genel trendleri izlemeye çalışırım.
 
 Atak:
* Birikimlerimin %30-40’ını daha uzun vadeli (1 yıl ve üzeri) bir perspektif ile değerlendirebilirim.
* Toplam yatırım portföyümün %30-40’ı ile altın, hisse senedi içerikli yatırım fonları, hisse senetleri, emtialar, devlet ve özel sektör tahvilleri gibi enstrümanlara yatırım yapmaya sıcak bakıyorum.
* Portföyümün bu %30-40’lık kısmında kısa vadede oluşacak dalgalanmalara değil orta-uzun vadedeki potansiyel getiriye odaklanırım.
* Çok sık olmasa da, bazen çeşitli yatırım araçlarında kısa vadeli alım-satım işlemleri yapabilirim.
* Piyasaları yakından takip eder genel trendleri izlemeye çalışırım.
 
Agresif:
* Genel olarak riski severim. Yatırım portföyümün en az yarısı ile  yüksek potansiyel getiri beklentisiyle, tahvil-bono ağırlıklı fonlar, altın, diğer emtialar, para birimleri, hisse senetleri ve bunları içeren yatırım fonlarına yatırım yapabilirim.
* Piyasaları oldukça yakından, bazen anlık izlerim.
* Çok kısa vadeli, bazen günlük spekülatif alım-satım işlemleri yapabilirim.
* Piyasa koşullarının ve yatırım ortamının uygun olmadığını düşünüyorsam mevduat gibi sabit getirili enstrümanlarda park edebilirim.