Bizden Haberler

Güncelleme Tarihi : 14 Haz 2019

Başarılı iki girişimci tarafından 2005 yılında kurulan, Türkiye’de ciddi penetrasyona sahip, finans ve sigortacılık sektörlerinin lider kuruluşları başta olmak üzere 2000’i aşkın kuruma pazarlama teknolojileri alanında hizmet sunan ve hızlı büyüme istikrarı ile başarısını uluslararası platformlara taşıyarak Deloitte Teknoloji Fast 50 gibi listelerde yer alarak tescilleyen, ODC İş Çözümleri’nin %20’sine Ak Portföy GSYF yatırım yaptı. ​

Ak Portföy Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu 2016 yılında, Ak Portföy İkinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ise 2018 yılında kuruldu. ODC İş Çözümleri dahil bugüne kadar toplam 5 şirkete yatırım yapan Ak Portföy Girişim Sermayesi Yatırım Fonlarının odağında, ileri ve orta aşamalarda, ihracata ve inovasyona dönük, belirli bir olgunluğa erişmiş, büyüme potansiyeli yüksek firmalar yer alıyor.  Fonların diğer yatırımları arasında yenilenebilir enerji alanında Günışığı Temiz Enerji, nesnelerin interneti alanında  Trio Mobil, medikal kimyasallar alanında Turkuaz Sağlık ve kompozit malzemelerde de Spinteks bulunuyor.

Güncelleme Tarihi : 4 Oca 2019

Türkiye’nin ilk girişim sermayesi yatırım fonu olan Ak Portföy Yönetimi A.Ş. Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, 20 Aralık 2018 itibarıyla, Denizli’de kurulu Spinteks Tekstil İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin %25’ini temsil eden paylara yatırım yapmıştır.

Spinteks, yüksek teknolojili kompozit ürünlerde kullanılan karbon dokuma, bazalt ve hibrit kumaş ürünleri üretmekte ve bu ürünlerle kompozit, havacılık, otomotiv, sağlık ve inşaat alanlarına hizmet vermektedir. Türkiye'nin en büyük yerli dokuma karbon kumaş üretme kapasitesine sahip şirketi olan Spinteks'in gelirlerinin yarısına yaklaşık kısmını ihracat satışlarından sağlamaktadır.

Geleceğin teknolojisi olan karbon kumaşlardan konvansiyel metal kullanımına alternatif daha hafif, dayanıklı, iletken ve korozyon özellikleri daha iyi kompozit parçalar üretilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi : 2 Oca 2019

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı, bireysel emeklilik yatırımcılarının kısa vadeye değil, uzun vadeye odaklanmasının emeklilik dönemlerinde bekledikleri birikimlere ulaşmaları açısından gerekli olduğuna dikkat çekiyor.

Ak Portföy Genel Müdürü Mehmet Ali Ersarı’nın Fortune dergisi röportajına ulaşmak için tıklayın. (pdf)

Güncelleme Tarihi : 7 Ara 2018

Ak Portföy Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) 112 ülkeye ihracat gerçekleştiren, Türkiye’nin lider ultrason jeli, medikal ve OTC ürünleri üreticisi Turkuaz Sağlık ile % 20 ortaklık anlaşması imzaladı. Ortaklar, şirketin ulusal ve uluslararası pazarlarda gelişimi için birlikte çalışacak.

Mehmet Kayabaş ve Osman Nurhan Irmak tarafından 2000 yılında kurulan ve bugün 100’den fazla ülkeye başta ultrason jeli olmak üzere hastanelerin kullandığı medikal kimyasallar, reçetesiz ürünler, dermokozmetik ve kişisel bakım alanlarında 170’den fazla ürünü ihraç eden Turkuaz Sağlık, üretiminin %85’ini 112 ülkeye ihraç ediyor. Kurulduğu günden bu yana katma değerli üretim ve Ar-Ge’yi ön planda tutan, aldığı FDA ve EC onaylarıyla müşteri memnuniyetine her zaman öncelik veren Turkuaz Sağlık, kendi ürünlerinin yanı sıra hem yerel hem de uluslararası birçok firmaya da katma değerli üretim yapıyor. Turkuaz Sağlık, yeni dönemde hem bölgesel hem de uluslararası genişlemesini artırmaya odaklanıyor.

Turkuaz Sağlık Kurucu Ortakları Mehmet Kayabaş ve Osman Nurhan Irmak “Bu ortaklık ile şirketin ürün portföyünün ve faaliyet gösterdiği coğrafyaların daha da artacağını ve hem Ar-Ge odaklı üretim anlayışlarının hem de kurumsal kimliklerinin gelişimi konusunda yeni ortaklarıyla birlikte önemli adımlar atacaklarını” paylaştılar. Ak Portföy Genel Müdür Yardımcısı Göktürk ışıkpınar ise “Çok geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren ve kullanıcılarının hayatına değer katan böyle bir şirkete ortak olmaktan mutluluk duyuyor ve şirketin gelişimi için beraber çalışma konusunda heyecanlanıyoruz. Ar-Ge’ye ve kurumsallaşmaya daha da önem vererek, Turkuaz’ın büyümede ve yeni ürün geliştirmede global rakiplerinin önüne geçmesini hedefliyoruz” dedi.

Ak Portföy, yönettiği 24 milyar TL’lik varlık büyüklüğü ile Türkiye’nin lider portföy yönetim şirketi. Ak Portföy Birinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, Ak Portföy tarafından 2016 yılında kuruldu ve kurulduğu günden bu yana, yenilenebilir enerji platformu şirketi Günışığı Temiz Enerji; ve nesnelerin interneti konusunda faaliyet gösteren ve bir Deloitte Fast50 şirketi olan Trio Mobil’e yatırım yaptı. GSYF, inovatif ve yüksek büyüme potansiyeli olan KOBİ’lere yatırım yapmaya devam ediyor.

%100 Akbank iştiraki olan Ak Portföy’ü, dünyanın önde gelen finans dergilerinden World Finance, “Emeklilik Fonu Ödülleri 2017 – (Pension Fund Awards 2017) ” kapsamında, “Türkiye’nin En İyi Emeklilik Fonu Yöneticisi” unvanına layık buldu.

Ortaklık sürecinde Turkuaz Sağlık’ın danışmanlığını Ernst & Young (M&A ve Hukuk); Ak Portföy’ün danışmanlığını ise Çetinkaya Avukatlık Ortaklığı ve Deloitte üstlendi.

Güncelleme Tarihi : 30 Oca 2018

2008 yılından bu yana Ak Portföy’de Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Ali Ersarı, Ak Portföy Genel Müdürlüğü görevini devraldı. Ak Portföy’de emeklilik ve yatırım fonları yönetimi, portföy yönetimi, strateji ve varlık dağılımı, yapılandırılmış ürünlerden sorumlu olan Ersarı, sermaye piyasalarında 20 yılı aşkın bir tecrübeye sahip. Finans sektörünün önde gelen kuruluşlarında üst düzey kademelerde yöneticilik yapan Ersarı, Ak Portföy’e katılmadan önce Royal Bank of Scotland Hazine Direktörü olarak görev yapmaktaydı.

Lisans eğitimini ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümünde yapan Ersarı, inşaat mühendisliği yüksek lisansını yine ODTÜ’de, MBA derecesini Bilkent Üniversitesi’nde tamamladı.

Güncelleme Tarihi : 5 Eyl 2017

Yatırımcılarının tasarruflarını "güven ve yüksek performans" prensibiyle yönetmeyi temel ilke olarak benimseyen Ak Portföy'ün başarıları, uluslararası düzeyde de dikkat çekiyor. Dünyanın önde gelen finans dergilerinden World Finance, “Emeklilik Fonu Ödülleri 2017 – (Pension Fund Awards 2017) ” kapsamında, Ak Portföy’ü “Türkiye’nin En İyi Emeklilik Fonu Yöneticisi” seçti.

World Finance, prestijli ödüllerin açıklandığı son sayısında, dünyada 60 yaş üstü nüfusun 1950 yılında yüzde 8 düzeyindeyken, 2017'de yüzde 12'ye yükseldiğine dikkat çekti. Kurum, bu oranın 2050 yılında yüzde 22 ile neredeyse iki katına çıkacağını vurgulayan yazısında, yatırımcıların emeklilik dönemlerindeki yaşam standartlarının korunması açısından emeklilik tasarruflarının ve bu tasarrufları yönetmenin gittikçe önem kazandığını belirtti.

Alp Keler: “Başarı çok bileşenli bir denklem”

Ak Portföy olarak, World Finance, “Emeklilik Fonu Ödülleri 2017 – (Pension Fund Awards 2017)” kapsamında, “Türkiye’nin En İyi Emeklilik Fonu Yöneticisi” seçilmelerini, "... Bu ödülü almak bizim için tesadüf olmadı... Güçlü organizasyon ve takımımız , profesyonel yatırım süreçlerimiz ve entegre risk yönetimi çok önemli kriterler” diye açıklayan Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler, CFA,

"Başarı,çok bileşenli bir denklem. İşin birinci kısmında, teknik kabiliyetleriniz ve süreçleriniz var. Diğer tarafta ise müşterinizin gereksinimlerini anlamak ve stratejik bir çözüm ortağı olmak. Pazardaki algınız, konumlanmanız ve temel stratejiniz büyük bir oyuncu olarak önemli.

Birçok varlık sınıfında yatırım hizmeti sunarak her bir varlık sınıfı için alanında uzmanlaşmış, uluslararası yatırım tecrübesine sahip, dünyanın seçkin üniversitelerinde akademik altyapılarını oluşturmuş ve uluslararası sertifikasyonlara sahip insan kaynağımız ile en etkin şekilde portföy yönetimi süreçlerini yürütüyoruz. Yatırım süreçlerimizde güncel makroekonomik ve finansal gelişmeler ışığında niteliksel ve sayısal analizler gerçekleştirilerek oluşturulan farklı vadelerdeki stratejiler ve doğru risk-getiri bakış açısı ile optimal varlık seçiminin gerçekleştirilmesini amaçlıyoruz. Global standartlardaki yatırım süreçleri entegre risk yönetim anlayışı ile desteklenirken, İç Kontrol Sistemleri ile tüm yapı, portföy yöneticilerinden bağımsız olarak denetleniyor. Yaratılan etkin organizasyon yapısı sürdürülebilir yüksek performansa dönüşüyor. Ak Portföy bu yapısıyla portföy yönetim sektörünü global standartlara taşıyor” dedi. 

“Emeklilik fonları finansal sistemin kalbidir.”

Emeklilik fonlarını, “tüm dünyada uzun vadeli kaynak ihtiyacını karşılayan temel yapı taşı“ olarak nitelendiren Alp Keler, "Orta ve uzun vadeli yatırımların yönlendirildiği bu enstrümanlar piyasaların istikrarına önemli katkılarda bulunduğu gibi, kamu ve özel sektöre ciddi kaynak sağlayarak ekonomimizin gelişmesine destek olurken yatırımcılarına da bu gelişmeden pay alabilmelerini sağlıyor" dedi.

“Son iki yıldır ortalama fon getirileri beklentilerin ve enflasyonun oldukça üzerinde”

 Son iki yıldır yüksek reel getiri sağlayan emeklilik sistemi özellikle Türkiye ekonomisinin iyi performans gösterdiği dönemlerde yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Son iki yılda ortalama getiriler %22,5 olarak gerçekleşirken enflasyon %15,1 oldu.*

Türkiye’nin ilk Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonları da Ak Portföy’den...

Gelişmiş ekonomilerde olduğu gibi, emeklilik yatırımlarında alternatif enstrümanlara ihitiyacımız var. Ak Portföy olarak, farklı varlık sınıfları ve temalarda yeni ürünleri sürekli geliştiriyor ve  sektörün en geniş yatırım evrenini yatırımcılara sunuyoruz. Gayrimenkul ve Girişim sermayesi yatırım fonları da bunlara örnek. Gayrimenkule yatırım yapmak Türk insanının genlerinde var. Bu motivasyonu göz önünde bulundurarak, global emeklilik fonlarında ideal bir portföy çeşitlendirme aracı olan bu önemli varlık sınıflarını Ak Portföy’ün yatı­rım fonu evrenine ekledik”. 

“Girişim sermayesi açısından bakıldığında ise Türk yatırımcısının dinamik, girişimci yapısı göz önüne alındığında, bu girişimlerin sermayelendirilmesine dayalı araçlara odaklanarak sektörde bir ilk olan "Ak Portföy Girişim Sermayesi Fonu"nu kurduklarına işaret eden Keler, "Fon, inovatif, yüksek büyüme potansiyeli olan KOBİ’lere doğrudan sermaye desteği sağlayarak ortak oluyor. Böylece Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, yaratılan sermaye desteği ve sinerji ile büyüyen bu şirketlerin artan değerini fon sahiplerine yansıtmayı hedefliyor" dedi. 

*31 Temmuz 2017 itibarıyla

Güncelleme Tarihi : 5 May 2017

GÜNEŞ ENERJİSİ YATIRIMI İLE AK PORTFÖY GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM FONU (GSYF)

Ak Portföy Yönetimi A.Ş., Türkiye’de SPK mevzuatına uygun ilk Girişim Sermayesi Yatırım Fonunu kurmuştur. Bu fonla, yatırımcılar sermaye piyasalarındaki ürünlere alternatif olarak halka açık olmayan şirketlerin sermayelerine yatırım yapma fırsatı yakalarken, şirketlerimiz de halka açılmadan sermaye kaynağına ulaşabilecekleri ek bir finansman alternatifine kavuşmuşlardır. İhracata dönük, inovatif yönü kuvvetli şirketleri odağına koyan bu fon sayesinde, yatırım yapılan şirketlerin de sermaye piyasaları ile tanışması sağlanacak, kurumsallaşma süreçleri başlatılacaktır.

Türkiye Sermaye Piyasalarında bir ilk:

Güneş Enerjisi Yatırımı ile, bu fonun yatırımcısı olan Bireysel Emeklilik Fonları, Sigorta Şirketleri gibi Kurumsal Yatırımcılar ilk defa devlet alım garantili, öngörülebilir nakit akışı olan ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi kullanılan temiz ve yenilenebilir bir enerji projesine sermaye ortağı olma fırsatını yakalamışlardır.

Toplamda 28 MW büyüklüğünde kurulu güce ulaşması hedeflenen Günışığı A.Ş., ilk fazda Denizli’de 5,6 MW kurulu gücündeki santralleri devreye almış, 2,3 MW büyüklüğündeki santrallerde de inşa aşamasındadır. Denizli Bekilli’de kurulu tesisimiz an itibarıyla elektrik üretmektedir.  

Güneş Enerjisi Yatırımı ile GSYF;
- Ülke ekonomisine,
- Güneş Enerjisi – yenilenebilir enerji olması nedeniyle cari açığımızın finansmanına,
- Sermaye piyasalarımızın derinleşmesine katkı sağlamaktadır.

Beraberinde, Bireysel Emeklilik Fonları, Sigorta Şirketleri gibi Kurumsal Yatırımcılar da bu proje sayesinde ilk kez, ülkemizde uzun vadeli projelere yatırım yapabilme imkanına kavuşmaktadır.

Bu yatırımın ve modelin, yeni kurulan Türkiye Varlık Fonu için de emsal teşkil edeceği düşünülmektedir.

Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Yatırım Felsefemiz:
Hedefimiz orta ve ileri aşamadaki, pozitif kâr üreten KOBİ’lere yatırım yapmak.
Ana yatırım stratejimiz : Saygın ortaklar ve iyi yönetim.
Büyüme potansiyeli yüksek, yüksek rekabet gücü olan, öngörülebilir çıkış senaryosu olan ve Ak Portföy sinerjisi yaratabildiğimiz şirketlerle ilgileniyoruz.

Bu kapsamda odağımız;

1. İhracata dönük şirketler. İhracat özelliği olan üretim, oto yan sanayi, gıda, teknik, tekstil gibi sektörlerde, global pazarlarda rekabet edebilecek ve markalaşabilecek şirketler.

2. İnovasyona dönük, Ar-Ge kasları kuvvetli, inovasyon yönleri güçlü teknoloji ve yazılım sektörlerindeki şirketler.

3. Yan hizmetler. Enerji ve sağlık gibi büyük yatırımların yapıldığı sektörlerde, bu ana sektörü besleyecek yan alanlarda faaliyet gösteren şirketler.  

4. Fırsat bazlı yatırımlar. Perakende, yenilenebilir enerji, lojistik gibi Türkiye’de yatırım alan sektörler.

AK PORTFÖY GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM FONU’ndan “NESNELERİN İNTERNETİ”ne  YATIRIM!

Ak Portföy, nesnelerin interneti ve araç takip sistemleri alanında Türkiye'nin önde gelen firmalarından Trio Mobil'e %30 ortak oldu.

2011 yılında Nevzat Ataklı ve Barış Özdemir tarafından kurulan Trio Mobil kendi alanında hem donanım hem de yazılım geliştirme yeteneklerine sahip sayılı firmalar arasında yer alıyor. 5.000 kurumsal müşteri ve 75.000 cihaz referansına sahip Trio Mobil bu yatırımla yurtdışına açılarak başarısını bu pazarlarda devam ettirmeyi hedefliyor.

Trio Mobil, donanım ve yazılım deneyimine sahip nitelikli ortakları ile bu alanda yaratıcı çözümler üreten ve yüksek büyüme potansiyeli taşıyan çok önemli bir oyuncu. Şirket, sektörde kısa sürede ilk üç büyük oyuncu arasına girmeyi başardı. İnovatif yönü kuvvetli şirketleri odağına koyan bu fon sayesinde, yatırım yapılan şirketlerin de sermaye piyasaları ile tanışmasını sağlayarak kurumsallaşma süreçlerine katkıda bulunuyoruz. Bireysel Emeklilik Fonları, Sigorta Şirketleri gibi kurumsal yatırımcılar da bu projeler sayesinde ilk kez, ülkemizde uzun vadeli projelere yatırım yapabilme imkanına kavuşacaklar.

Güncelleme Tarihi : 27 Nis 2017

Dünyanın dört bir yanındaki hisse senetlerindeki kazançlara ortak olmanızı sağlayan Ak Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonları 31 Mart 2016 – 31 Mart 2017 arasında %37 ile %52 arasında getiri sağladı.

Siz de birikimlerinizin bir kısmı ile, herhangi bir alt ya da üst limit olmaksızın, kendi banka hesabınızdan dilediğiniz fona yatırım yapabilirsiniz.

31 Mart 2016 – 31 Mart 2017 arasında

Ak Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu %47,
Ak Portföy Asya Yabancı Hisse Senedi Fonu %52,
Ak Portföy Amerika Yabancı Hisse Senedi Fonu %41,
Ak Portföy Avrupa Yabancı Hisse Senedi Fonu %37,
Ak Portföy BRIC Ülkeleri Yabancı Hisse Senedi Fonu %50

kazandırdı.

 

 

Güncelleme Tarihi : 17 Mar 2017

Tüm dünyada yatırım ve tasarruf güdüsünün arkasında tek bir anlayış vardır; öncelikle varlığı korumak, sonrasında bu varlığı artırarak daha yüksek bir refah seviyesine ulaşmak ve nihayetinde bunu gelecek nesillere aktarmak...

Bu hedefe ulaşmak için piyasalardaki mevcut ürünler artık tatmin edici sonuçlar doğurmuyor, Girişim Sermayesi (Özel Sermaye) Fonunun başını çektiği alternatif varlık türleri gün geçtikçe portföylerin de vazgeçilmezi haline geliyor.

Paranın kralı, bu motivasyon içinde finans dünyasını şekillendiren Wall Street’e bambaşka bir bakış açısı getiriyor.

David Carey ve John Morris, Blackstone’un Wall Street’te sıradışı yükselişini; Goldman Sachs ve  Morgan Stanley ile aynı kulvarda yer alan güçlü bir kurum haline gelişini daha önce hiç açıklanmamış detaylarıyla aktarıyor.

Efsanevi Blackstone CEO’su S. Schwarzman’ın sektör dinamiklerini yeniden tanımlayarak özel sermaye şirketleri için bir “paradigma değişikliği” yaşattığına şahit oluyoruz. Schwarzman, aldığı cesur kararlarla piyasaların davranışlarını, iş yapış biçimlerini yeniden tanımlıyor. 

Şirketin hikayesinde belli dönüm noktalarına dikkat çekiliyor, alınan stratejik kararlar bir anda benzersiz yatırımlara fırsat sunarken milyonlarca dolar kaybettirme riskleriyle de karşı karşıya getiriyor.

Görkemli bir davetin perde arkasında hazırlanan bir halka arz senaryosunun yer aldığı dönüşüm sürecinde strateji ve zamanlamanın önemine dikkat çekiliyor.

Değişimin gücünü tüm ihtişamıyla gözler önüne seren “ best seller” koleksiyonumuzun bu yeni üyesini sizlerle paylaşmanın heyecanıyla keyifli okumalar dilerim.

Dr. Alp Keler, CFA
Ak Portföy Genel Müdürü